ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ | TΕΤΑΡΤΗ 3 & ΠΕΜΠΤΗ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2021, 10.00-16.00, ΠΑΠΟΥΛΑΚΕΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ | Tετάρτη 3 & Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2021, 10.00-16.00, Παπουλάκειο Αναγνωστήριο Ιατρικής Σχολής
Μην ξεχάσετε να πραγματοποιήσετε την ευχή κάποιου για ζωή! Δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε...

Το Αιμοπετάλιο σας προσκαλεί σε μια ακόμα Εθελοντική Αιμοδοσία την Tετάρτη 3 και Πέμπτη 4 Νοεμβρίου και ώρες 10:00 με 16:00, στο Παπουλάκειο Αναγνωστήριο της Ιατρικής Σχολής, σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (Ε.ΚΕ.Α.).

Όπως πάντα, η αιμοδοσία μας θα είναι εθελοντική και οι μονάδες αίματος που θα συγκεντρωθούν, θα διατεθούν για τον άγνωστο πάσχοντα συνάνθρωπο.

Η αιμοληψία θα πραγματοποιηθεί από εξειδικευμένο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό και θα ληφθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας των εθελοντών αιμοδοτών (θερμομέτρηση, μάσκες, αποστάσεις κ.ο.κ.).

Για την αποφυγή συνωστισμού, παρακαλούμε να κλείσετε ραντεβού στα τηλέφωνα του Ε.ΚΕ.Α. 2132146726 και 2132146716 (ώρες λειτουργίας: 9:00-15:00). Θα κλείνονται 6 ραντεβού ανά μισή ώρα.

Πριν την προσέλευσή σας στο χώρο της αιμοδοσίας βεβαιωθείτε ότι πληροίτε τις προϋποθέσεις και ότι έχετε μαζί σας κάποιο έγγραφο αρχής, όπως την αστυνομική σας ταυτότητα, καθώς και ότι γνωρίζετε τον ΑΜΚΑ σας!

Ποια είναι η διαδικασία:

• Έλεγχος πίεσης και αιμοσφαιρίνης.
  • Έλεγχος ιστορικού με γιατρό.
  • Προετοιμασία για την αιμοληψία.
  • Στάδιο αιμοληψίας που διαρκεί περίπου 10 λεπτά.
  • Αφού τελειώσει η αιμοληψία, θα σας δοθεί χυμός και κάποιο αλμυρό σνακ.
  • Ολιγόλεπτη αναμονή και ενημέρωση για τι πρέπει να προσέχετε μετά.

Επιπλέον, σε συνεργασία με το Σύλλόγο «ΟΡΑΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ», θα υπάρχει δυνατότητα ενημέρωσης για την εθελοντική δωρεά αεχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων, αλλά και λήψης δείγματος από την παρειά, για την εγγραφή σας στην Εθνική και Παγκόσμια Δεξαμενή Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών.

Για να έρθετε να μας βρείτε στην Ιατρική μπορείτε να περπατήσετε από τη στάση μετρό «Αμπελόκηποι» (850μ) ή να χρησιμοποιήσετε τα εξής λεωφορεία:

• Λεωφορείο 230 από μετρό «Αμπελόκηποι» ή από την Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου (στάση Νοσοκ. Παίδων)
  • Λεωφορείο 622/815 από στάση μετρό «Ευαγγελισμό» ή «Πανεπιστήμιο» (στάση Αγ.Θωμάς)
  • Λεωφορείο 140 (στάση Λαϊκό)

Για οποιαδήποτε ερώτηση, στείλτε μας μήνυμα στη σελίδα μας ή στο aimopetalio2002@gmail.com.

Σας περιμένουμε!