ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Αιμοπετάλιο ξεκίνησε την δράση του από τον χώρο της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου Αθηνών τον Απρίλιο του 2002  με την υποστήριξη της HelMSIC (Ελληνική Επιτροπή των Διεθνών Σχέσεων και Ανταλλαγών Φοιτητών Ιατρικής).

Η πρωτοβουλία αυτή είχε ως κύρια πηγή έμπνευσης την γνωριμία των ιδρυτικών μελών με την Φ.Ο.Ε.Α. (Φοιτητική ομάδα Εθελοντικής Αιμοδοσίας) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, που δραστηριοποιείται στην διάδοση της εθελοντικής αιμοδοσίας, αλλά και την ευαισθητοποίηση του τοπικού πληθυσμού σχετικά με σύγχρονα ιατρικά και κοινωνικά θέματα. Βέβαια, καθοριστικής σημασίας ήταν η ανάγκη για αύξηση του αριθμού των εθελοντών δοτών, ώστε να μειωθούν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ασθενείς με ανάγκη μετάγγισης.

Παράλληλα με το Αιμοπετάλιο, έγινε και παρόμοια προσπάθεια στο Ηράκλειο με τη ίδρυση της Ο.Φ.Ε.Α.Κ. (Ομάδα Φοιτητικής Εθελοντικής Αιμοδοσίας του Πανεπιστημίου Κρήτης).

Σήμερα, μέλη του Αιμοπεταλίου αποτελούν φοιτητές τόσο των σχολών Επιστημών Υγείας, όσο και της Φιλοσοφικής, της Σχολής Θετικών Επιστημών και της  Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.