ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ | ΤΡΙΤΗ 14 & ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2021, 11.00-16.00, ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ (ΓΡΑΦΕΙΟ 301)

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ | Τρίτη 14 & Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021, 11.00-16.00, Αίθουσα Συνεδριάσεων Φιλοσοφικής Σχολής (Γραφείο 301)

Κάνε το πιο σημαντικό δώρο που θα κάνεις αυτά τα Χριστούγεννα!

Σας προσκαλούμε σε μια ακόμα εθελοντική αιμοδοσία του Αιμοπεταλίου την Τρίτη 14 και Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου, στην Αίθουσα συνεδριάσεων της Φιλοσοφικής Σχολής (Γραφείο 301), ώρες 11:00-16:00, σε συνεργασία με το Ε.ΚΕ.Α..

Όπως πάντα, η αιμοδοσία μας θα είναι εθελοντική και οι μονάδες αίματος, που θα συγκεντρωθούν, θα διατεθούν για τον άγνωστο πάσχοντα συνάνθρωπο.

Η διαδικασία της αιμοληψίας είναι απλή και γρήγορη και επιτελείται αποκλειστικά από το εξειδικευμένο προσωπικό του συνεργείου του Ε.ΚΕ.Α..

Γενικές πληροφορίες για την αιμοδοσία:
-Η διαδικασία της αιμοδοσίας είναι ακίνδυνη για τον οργανισμό.
-Όλος ο ιατρικός εξοπλισμός είναι αποστειρωμένος και μιας χρήσης, ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης κάποιας ασθένειας.
-Όλοι οι αιμοδότες περνώντας τη διαδικασία της αιμοληψίας ενδυναμώνουν τον οργανισμό τους, καθώς το σώμα αναγκάζεται να αναπαράγει το χαμένο αίμα με τα καινούρια λευκά αιμοσφαίρια και αιμοπετάλια.

Για τον έλεγχο του αριθμού των προσερχόμενων ατόμων και την αποφυγή συνωστισμού στο χώρο της αιμοδοσίας οι εθελοντές μπορούν να συμπληρώνουν την google form στον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/JFYAP1QJDeVNciqGA ή εναλλακτικά να επικοινωνούν με το γραφείο του Ε.ΚΕ.Α. 9.00-15.00 στα τηλέφωνα 2132146716 και 2132146726 για να κλείσουν ραντεβού.

Τι χρειάζεται να κάνει ο εθελοντής αιμοδότης πριν την αιμοδοσία:
-Να έχει κοιμηθεί πάνω από 6 ώρες.
-Να έχει φάει πρωινό ή ελαφρύ γεύμα τουλάχιστον 1 ώρα πριν.
-Να μην έχει πιει πολύ το προηγούμενο βράδυ (με ένα ποτό δεν υπάρχει θέμα).
-Να έχουν περάσει τουλάχιστον 3 μήνες από την προηγούμενη αιμοδοσία αν είναι άντρας και 4 μήνες αν είναι γυναίκα.
-Να έχουν περάσει τουλάχιστον 4 μήνες από τότε που έκανε piercing ή tattoo.
-Να μην είναι κρυωμένος.
-Να μην έχει πάρει ασπιρίνη ή αντιβίωση τις τελευταίες 7 ημέρες.
-Να έχει μαζί του αστυνομική ταυτότητα / δίπλωμα οδήγησης.
-Οι κοπέλες να μην είναι σε έμμηνο ρύση ή να έχουν ολοκληρώσει την περίοδό τους τουλάχιστον 3 μέρες πριν.
-Ελάχιστο βάρος αιμοδότη τα 50 κιλά.

Ποια είναι η διαδικασία:
-Έλεγχος πίεσης και αιμοσφαιρίνης.
-Έλεγχος ιστορικού με γιατρό.
-Προετοιμασία για την αιμοληψία.
-Στάδιο αιμοληψίας που διαρκεί περίπου 10 λεπτά.
-Αφού τελειώσει η αιμοληψία, θα σας δοθεί χυμός και κάποιο αλμυρό σνακ, ώστε να γίνει πιο γρήγορα η αναπλήρωση του αίματος στο σώμα σας.
-Ολιγόλεπτη αναμονή και ενημέρωση για τι πρέπει να προσέχει κάποιος μετά.

Επιπλέον, θα υπάρχει δυνατότητα ενημέρωσης για την εθελοντική δωρεά αιμοποιητικών κυττάρων, αλλά και λήψης δείγματος σάλιου για την εγγραφή στην Εθνική και Παγκόσμια Δεξαμενή Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών.

Για την πρόληψη μετάδοσης του COVID-19 είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας και η τήρηση των αποστάσεων από όλους τους παρευρισκόμενους, ενώ θα γίνεται και θερμομέτρηση των εθελοντών αιμοδοτών κατά την προσέλευση.

Για να έρθετε να μας βρείτε στην Φιλοσοφική μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα εξής λεωφορεία:
220, 221, 230, 235, 250 και 608 (από τον Ευαγγελισμό περνάνε 220, 221, 235, 250 και 608 κι από το Πανεπιστήμιο 220, 221, 230, 235 και 608)

Για οποιαδήποτε ερώτηση, στείλτε μας μήνυμα στη σελίδα μας ή mail στο aimopetalio2002@gmail.com

Σας περιμένουμε όλους!